FATURAM YÜKSEK GELDİ NE YAPMALIYIM?
463
post-template-default,single,single-post,postid-463,single-format-standard,bridge-core-1.0.4,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-18.0.9,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

FATURAM YÜKSEK GELDİ NE YAPMALIYIM?

faturam yüksek geldi ne yapmalıyım

FATURAM YÜKSEK GELDİ NE YAPMALIYIM?

Yüksek elektrik, doğalgaz ve su faturası sorunu her ne kadar yeni bir sorun olmasa da içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde çok daha büyük bir sorun haline gelmeye başladı. Fakat bu faturalara itiraz genel kanının aksine çok da çetrefilli bir iş değil.

Faturam yüksek geldi ne yapmalıyım diye düşünüyorsanız öncelikli olarak faturanız geldiğinde faturanızda yazan miktarın olağandan fazla olduğunu düşünüyorsanız ilk olarak faturanızın önceki dönem ile karşılaştırmasını yapın. Bir önceki ay ne kadar doğalgaz/su/enerji tükettiğinizi kontrol edin. Sonrasında faturalandırma yapılan güncel dönemin tüketimi ile karşılaştırın. Fakat burada önemli olan nokta sadece tüketim miktarları değil. Aynı zamanda faturaların okunma dönemlerini ve birim perakende satış fiyatlarını da karşılaştırmalısınız.

Altını çizmek isteriz ki normal zamanlarda faturalandırma 25-35 günlük periyotlarda yapılmaktadır. Örneğin; 50 günlük bir faturalandırma da yüksek faturaya sebebiyet vereceği gibi itiraz sebebi de oluşturmaktadır.

Karşılaştırma yaptık ve faturanın olması gerekenden yüksek geldiğini fark ettik. Peki şimdi nasıl itiraz edeceğiz? İtiraz yazılı olmak zorunda değildir. Fakat ispat açısından yazılı itiraz büyük önem taşımaktadır.

Yüksek gelen faturaya nasıl itiraz edilir?

Elektrik faturasına itiraz, 1 yıl içinde enerji tedarikçisine yapılmalıdır. Yukarıda da belirttiğimiz üzere yüksek gelen faturaya itiraz gerekçe ve delillerle birlikte yapılırsa itirazın sonuca ulaşması o kadar kolay olacaktır.

Doğalgaz faturasına itirazda ise itiraz, süre bakımından ilgili faturanın son ödeme tarihine kadar yapılmalıdır. İtiraz yapılacak itiraz mercii ise doğalgazı tedarik eden firma olmalıdır.

Burada DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN EN ÖNEMLİ HUSUS İSE YAPACAĞINIZ İTİRAZLARIN FATURANIN TAHSİLİNE ENGEL OLMAYACAĞIDIR. Siz faturalarına itiraz edebilirsiniz. Fakat faturalara itiraz ettiniz diye bu faturayı ödemekten kaçınamazsınız.

İtiraz sonucu 10 iş günü içerisinde size bildirilmelidir. Yapılan itiraz tedarikçi firma tarafından yerinde görülürse firma size fazla ödenen kısmı iade edebileceği gibi bir sonraki faturalandırma dönemindeki bedelden de düşülebilecektir. İade talep edilmesi durumunda doğalgaz faturalarında 5 iş günü, elektrik faturalarında 3 iş günü içerisinde iade yapılacaktır.

yüksek gelen faturaya yaptığım itiraz kabul edilmedi. ne yapabilirim?

Bir diğer ihtimal olan itirazın kabul edilmemesi durumunda ne yapabilirsiniz?

Tedarikçi firma itirazınızı kabul etmeyebilir ya da siz yapılan incelemeyi yeterli ve özenli bulmayabilirsiniz. Bu durumda ise hiç vakit kaybetmeden yaşadığınız ilçedeki Tüketici Sorunları İlçe Hakem Heyeti Başkanlıklarına başvurmalısınız. Bu heyete E-Devlet üzerinden de başvurma imkânınız bulunmaktadır. Ayrıca heyet kararları mahkeme ilamı hükmünde olacağı için icra kabiliyeti de yüksektir.

Hakem Heyetinin kararı da sizi tatmin etmezse bu durumda Tüketici Mahkemelerine başvurabilirsiniz. Fakat özellikle belirtmek gerekir ki mahkeme kararı kesin nitelikte olup itiraza açık değildir. Yani tüketici mahkemesine başvurmayı seçmeniz durumunda verilecek olan karar nihai karar olacaktır ve değiştirilemeyecektir.

Faturalarınıza yapacağınız itirazları kısaca bu şekilde özetleyebiliriz. Fakat faturalar hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız tedarikçi firmaya ya da EPDK’ye başvurabilirsiniz.

Faturaya itiraz ve mahkeme aşaması hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz avukata sor bölümünden uzman avukatlarımıza ulaşmanızda fayda var.

No Comments

Post A Comment